נחל קנה סביב סביב - טיול ג'יפים מושלם

מטיילים קרוב לבית • כניסות

טיול ג'יפים מושלם אל ההרים הקסומים, המעיינות הצלולים והנחל הירוק כל השנה.

אורך המסלול: 32 ק"מ.

אופי המסלול: בחלקו של המסלול השבילים סלעיים ועוברים בסבך צמחייה. שאר השבילים נוחים ומוסדרים.

משך הטיול: יום מלא.

דרגת קושי: בינוני+ (המסלול לא מיועד לרכבים רכים).

נקודות עניין: עין א-נויטר, תצפית התיאטרון, בריכת אב"י, בריכות חוות יאיר, חורבת שחאדה, מעיינות נחל קנה, תצפית אל-מתן.

עונה מומלצת: כל השנה. חלק מהבריכות בנחל מלאות רק בחורף ובאביב.

מפת סימון שבילים: מס' 5 - שומרון ובנימין.

תיאום בטחוני: בחלקו הראשון של המסלול (עד חיבור לכביש יקיר-עמנואל) נדרש תיאום. בהמשך המסלול תיאום מקומי מול רבשצ"ים ישוביים.

ציוד מומלץ: תנ"ך ובגדי רחצה.

הערות: בשל מעבר בישובים דתיים וצורך בתיאום פתיחת שערים לא ניתן לנסוע במסלול לכל אורכו בשבתות וחגים.

אלפי שנים זורם נחל קנה האדיר בינות להרים הסלעיים והחורש הסבוך של מערב השומרון. אם חשקה נפשכם לפגוש נופי גליל כאן בלב השומרון, נחל קנה הוא המקום! טיול ג'יפים נהדר שכל כולו סביב נחל אחד יחיד ומיוחד! מעיינות רבים ויפים, פלגי מים צוננים, ישובים וחורבות בראשי ההרים, ונופים פשוט מושלמים. רק אל תשכחו לבוא יחפים כי כאן בכל פינה דורכים על פסוקים!

בואו נצא אל השבילים...

נקודת התחלה: שער הישוב עמנואל.

נקודת סיום: שער הישוב מעלה שומרון.

נצא משער הכניסה לעמנואל ונחזור מזרחה בכביש הגישה לעמנואל 1280 מ' עד פנייה ימינה אל השטח. השביל אליו התחברנו יוביל אותנו במורד עד אפיק נחל קנה המתחתר מדרום לנו. בחצי הדרך למטה נחצה דרך רחבה שהינה חלק מעבודות הקמת גדר הבטחון סביב ישובי האזור, פרוייקט אשר כרגע מוקפא.

הידעת?-עמנואל

עמנואל – העיר החרדית של השומרון! כאשר הוקמה עמנואל בשנת 1983 תוכננה להיות עיר ואם בישראל. החולמים אף דיברו על "בני ברק" של השומרון, עיר של 200,000 תושבים! אך החלום טרם התגשם. כיום עמנואל מונה כ 1000 משפחות. צביון הישוב הינו חרדי והישוב מתוכנן כך שישתלב בנוף ובטופוגרפיה היחודיים סביב. עמנואל יושבת על הגדה הצפונית של נחל קנה ובסביבתה אתרי טבע רבים ומיוחדים. עמנואל חווה בשנים האחרונות תנופת פיתוח ובנייה גדולה. ומי יודע, אולי החלום הגדול עוד יתגשם...

השביל מעט תלול ומסתיים באפיק הנחל. אם כבר עצרתם לרגע בחיבור השבילים חפשו בערמת האבנים אשר נסחפו במורד המעלה ותגלו מאובנים יפים יפים!

נפנה ימינה וניסע במורד הנחל הגדול.

נחל קנה הוא מהגדולים בנחלי השומרון ויחד עם נחל שילה מנקז את רובו של השומרון מערבה אל הירקון והים התיכון. הנחל אשר מתחיל בקו פרשת המים הארצי בצמוד לכפר הגדול עקרבה מתחתר לכל רוחבו של השומרון לאורך של כ 50 ק"מ. הנחל מחולק לשלושה מרחבים. קנה עליון מתחילתו ועד כביש יקיר-עמנואל. קנה תיכון הכולל את מרחב המעיינות ומסתיים מתחת לגבעת אל-מתן וקנה תחתון מאלמתן ועד שפכו אל הירקון. נחל קנה שומר על שמו המקראי כבר אלפי שנים ברציפות ורישומו הבולט בנוף הפכוהו למוכר ומרכזי. אפילו גבול נחלות שבטי אפרים ומנשה עובר בנחל עצמו.

בנחל בולטות מס' תופעות נדירות בשומרון.

הנחל וסביבתו מכוסים מעטה חורש ים-תיכוני צפוף אשר השתמר באופן יחודי.

בנחל נובעים כשבעה מעיינות היוצרים יחדיו פלג איתן – דבר שנדיר מאוד לראות בנחלי שומרון.

בנחל וסביבתו תופעות קארסטיות מפותחות מאוד היוצרות מערות מרשימות ובורות טבעיים במרחב.

אפיק הנחל כאן לא עמוק במיוחד והמדרונות משני צידיו סלעיים וקרחים מצמחייה כמעט לחלוטין. אט אט עם ההתקדמות מעמיק הנחל ומתחיל להופיע החורש הטבעי שכל כך מאפיין את נחל קנה.

השביל שלנו רץ לאורכו של הנחל ומדי פעם חוצה אותו מצד לצד. כק"מ וחצי לאחר צומת החיבור לשביל האפיק נגיע לצומת שבילים וצומת נחלים. משמאלנו גבעה יפה ונחבאת ועליה חורבה השולטת על חיבור הנחלים.

הנחל הפוגש כאן את נחל קנה הוא ואדי א-שמי - אחד היובלים הגדולים של נחל קנה. ואדי א-שמי מתחיל בסביבת צומת תפוח ומשם מתפתל צפונה ומערבה עד חיבורו עם קנה. אנחנו ממשיכים במורד האפיק הראשי. נחפש את השביל הפונה ימינה והמעט נסתר ונמשיך במורד הנחל.

מיד לאחר הפנייה ימינה נחצה את ואדי א-שמי ורגע אחרי נחצה את נחל קנה (קו מתח גבוה עובר בדיוק מעל נקודת החצייה של אפיק נחל קנה).

מכאן קשה לפספס את פיה הפעור של מערת כיחן במצוקי הגדה הצפונית של הנחל.

המערה מרשימה ופתחה גדול מאוד. אפשר לטפס בזהירות אל המערה היפה, רק שימו לב כי במערה ישנה אוכלוסיית עטלפים ובחורף הם נמים את שנתם ואין להפריע להם.

הידעת?-מערות מערב השומרון

שני דברים לא חסרים כאן במערב השומרון. סלעי גיר קשים וגשמים רבים. וכאשר הגשמים הרבים פוגשים את סלעי הגיר הקשים מתרחש הקסם. המים יחד עם הפחמן הדו חמצני הופכים חומצתיים וכאשר הם פוגשים את הסלע הקשה הם מתחילים למוסס אותו אט אט. התהליך מתרחש גם מעל פני הקרקע וגם מתחת. מעל לפני הקרקע נוצרים נופי טרשונים שהם סלעי גיר שהמים עיצבו בהם צורות וסדקים. מתחת לפני הקרקע נפגוש את המערות. בתהליכים ארוכים ארוכים נוצרים חללים נרחבים מתחת לפני הקרקע והם מתגלים כאשר נחשף צוהר קטן אל פני השטח, לפעמים באופן טבעי ולפעמים באופן מלאכותי. גם דולינות מרשימות מצויות במרחב. הדולינה נוצרת כאשר חלל תת-קרקעי מתמוטט וכך נוצר מכתש קטן על פני השטח.

סביבנו הנחל מעמיק והחורש הטבעי מתחיל לכסות במעטה ירוק את מדרונות הנחל. עצי חרוב וזית עתיקים גדלים לאורכו של האפיק הלבן. כאן אנו נכנסים אל תחומה של שמורת טבע נחל קנה אשר הוכרזה בכדי לשמור על החי, הצומח והדומם אשר מרכיבים יחדיו את פיסת גן העדן הזו. כבר בימי המנדט הבינו הבריטים כי נחל קנה ונופיו ראויים לשימור והכריזו עליהם כשמורת טבע. והנה לפנינו נחל שהיה שמורת טבע בריטית והיום ישראלית! אנא שימרו גם אתם על הסביבה וזכרו שעלינו מוטלת האחריות לשמירה על הארץ ונופיה, למעננו ולמען הבאים אחרינו.

כק"מ מצומת ואדי א-שמי נגיע אל עין א-נויטר.

זהו הראשון והעליון בסדרת מעיינות נחל קנה. המעיין הקטן נובע בבסיסו של מצוק סלע יפה ומטפטף לאורך כמה עשרות מטרים אל מכתשות סלע קטנות. סביב המעיין בוסתן עצי פרי וכרם זיתים ישישים. המעיין מקסים אך נוף הנחל בנקודה זו פשוט מרהיב! כאן כבר חתור נחל קנה לעומק רב וחורש צפוף מעטר את מורדות הנחל. כאן גם מגיע לשיאו עיקול הנחל האדיר ומשלים את הפלא. קסם של מקום!

נמשיך במורד האפיק.

סביבנו החורש הצפוף ממש נוגע בנחל. השטח סלעי מאוד וזה מורגש גם בשביל. סעו בזהירות מסלעים וצמחייה. טראסות עצי הזית עוטרות את הסביבה ודוחקות אט אט את החורש הים תיכוני. השביל נהיה צר ומתפתל בינות לצמחייה הצפופה.

נספור 2 ק"מ מעין א-נויטר ונגיע אל חיבור השביל אל כביש יקיר-עמנואל.

מאחר וכאן לא ניתן לפנות שמאלה אנו נפנה ימינה לכביש וניסע ק"מ אחד עד הירידה שמאלה אל נחל קנה (שלט חום מוצב בפנייה). שם נסתובב ונחזור על עקבותינו לכיוון כיכר הפניה לישוב יקיר.

כביש זה נפרץ ונסלל ע"י הבריטים במהלך המרד הערבי הגדול בשנות ה 30 בניסיון לייצר שליטה במרחב.

50 מ' לפני כיכר יקיר נפנה ימינה חזרה אל השטח.

שביל זה מוביל אותנו אל תצפית מרהיבה אשר צופה אל עיקול הנחל הגדול בו עובר הכביש אשר שם נסענו לפני כמה רגעים. השביל סלעי ודורש תשומת לב. 2 ק"מ לאחר שעזבנו את הכביש נגיע לעיקול חזק שמאלה בשביל. מימיננו כרם זיתים. בנקודה זו בדיוק נעצור את הרכבים ונחצה את הזיתים לצידו השני של הכרם. שם מחכה לנו תצפית התיאטרון המדהימה!

מנקודה זו נראה היטב הנחל הגדול ונראים היטב המדרונות עטורי החורש. באפיק הנחל מתפתל הכביש ומולנו הישוב עמנואל. הנוף הפרוש למרגלותינו נראה כדמוי תיאטרון אדיר של חורש ים-תיכוני ואנחנו בשורה העליונה! עוד לא הרתחתם את הקפה?

נמשיך בשביל אשר נכנס אל מעבה החורש ונדמה לרגע כאילו אנו לא בלב השומרון אלא במרומי הגליל העליון. השביל יורד ומתחבר אל ואדי רחב המטפס דרומה.

במעלה הואדי בעיקול חזק ימינה נראה משמאל לשביל במת בטון מלבנית. מעבר לבמה עץ חרוב גדול ולאחריו מסתתרת בריכת אב"י – בריכת מים מקסימה שנבנתה ע"י תושבי האזור.

הבריכה היפה מנצלת עודפי מים מקידוחי מקורות. פינה מתוקה לעצירת רחצה!

ממשיכים במעלה השביל עד כביש הגישה ליקיר. נחצה את הכביש דרומה אל השביל בצידו השני. 700 מ' אחרי חציית הכביש נפנה ימינה אל שביל אשר יוביל אותנו אל חוות יאיר. שביל זה יקח אותנו אל כביש הגישה לישוב חוות יאיר. במפגש הכביש נפנה שמאלה ו 200 מ' אחרי, שוב שמאלה אל מגרש החנייה של בריכת חוות יאיר

4 בריכות מים רדודות, ספסלי פיקניק ונוף מרהיב אל אפיק ואדי אל מג'ור.

שווה ביקור בחוות יאיר! – טיילת פרנקל רודל, צימר אלה ואלון, הצריף של תמרי.

נמשיך במסלול ונחצה את הישוב חוות יאיר.

הידעת? – חוות יאיר.

הישוב חוות יאיר אשר הוקם בשנת 2001 מנציח בשמו שני יאירים.

האחד הוא מייסד הלח"י אברהם "יאיר" שטרן והשני הוא יאיר בן מנשה אשר הקים בהרי הגלעד את המאחז העברי הראשון! שניים יאיר בחוות יאיר. הישוב בתנופת בנייה ופיצוח ומונה כיום כ 80 משפחות. הישוב שוכן בלב החורש הטבעי ומעל אפיקו של ואדי אל-מג'ור יובלו של נחל קנה. אל הואדי גולשת אומגה אדירה שאורכה 300 מ'! שמה של האומגה כשמו של הואדי בשינוי קל – אלמגור! אם אתם כבר כאן כנסו אל בית הכנסת ותפגשו את ארון הקודש המפואר הבנוי מאבני המקום.

השביל ממשיך ויוצא בקצהו המערבי של הישוב אל חורבת שחאדה. בתחילה השביל סלעי ועולה בסבך צמחיה. לאחר כ 700 מ' נפתח הנוף ואנו מגיעים אל רמה פתוחה – רמת שחאדה.

המשך השביל יביא אותנו אל עץ חרוב בודד. מהעץ ממשיך ומטפס השביל עד חורבת שחאדה ממנה תצפית היקפית על כל המרחב!

הידעת? – חורבת שחאדה.

ברוכים הבאים לחורבת שחאדה. הנוף מכאן מרהיב ומקיף מרחבים גדולים ורחוקים. ממישור החוף במערב ועד חרשה בדרום. כל ישובי מערב השומרון נראים מכאן היטב וביניהם קרני שומרון,יקיר,נופים,עמנואל,רבבה וקרית נטפים. בחורבת שחאדה התגלו שרידים החל מימי הבית השני וביניהם מקווה טהרה שהיה בשימוש יהודים. במרכז החורבה ניתן לראות שרידי בית בד גדול ששימש ליצור שמן זית. גם אבן מעוטרת מסתתרת כאן בין החורבות...

דמיינו את החיים בישוב קדום זה. מסביב לכל כיוון רק חורש ירוק וצפוף. כרמי זיתים וגפנים נטועים סביב הישוב וביניהם חקלאים מסורים המוציאים לחם מן הארץ.

נחזור בשביל בו הגענו עד שנגיע אל גדר הישוב נופים.

נתקשר (רבש"צ נופים – 052-9696796) ונתאם פתיחה של השער.

שווה ביקור בנופים! – אירית גלמור, סטודיו זכוכית באור, בראש ההר.

(במידה ולא מתאפשרת זמנית פתיחת השער ניתן לחזור דרך חוות יאיר עד הכביש ולהתחבר חזרה אל המסלול בין יקיר לנופים). נסיעה קצרה על השביל ההיקפי של נופים תביא אותנו אל כביש יקיר-נופים וממנו נתחבר לשביל ההיקפי של הישוב יקיר.

שווה ביקור ביקיר! – שפיצה פלוס, בורגר טיים.

אנו נוסעים כעת בראשה של הגדה הצפונית של נחל קנה. גם כאן שולטת היטב הצמחיה הטבעית ומדי פעם נפתח המראה המרהיב של הנחל תחתינו. נגיע לשער הצפוני בגדר יקיר המוביל אל נחל קנה. נתקשר (רבש"צ יקיר – 053-2784744) ונתאם פתיחה של השער. מכאן מתחילה ירידה אשר בחלקה תלולה וסלעית המסתיימת באפיק נחל קנה. הירידה מצריכה תשומת לב וזהירות! לקראת סופה של הירידה מקבל השביל שלנו סימון שבילים ירוק. עם חיבורו לנחל הופך הסימון לכחול. אנו פונים שמאלה במורד הנחל.

הנה שוב הנחל הגדול.

אנו כעת במקטע המוכר והכל כך מיוחד של נחל קנה.

גבעות ירוקות עד מסביב, מעיינות צלולים, נחל זורם וחקלאות מקומית.

המסלול שלנו המלווה את הנחל לאורך 6 ק"מ הינו נוח ופשוט ומזמן לכל אורכו פינות רבות בהם ניתן לעצור, לפרוס מחצלת, להרתיח קפה ולהנות מטבע שומרוני אמיתי.

ממש בתחתית הירידה נובע עין אל-בצה – מעיין יפה הנובע בתחתית בריכת בטון ממנה זורמים מימיו בתעלה אל אפיק הנחל. עץ אקליפטוס גדול, עץ דקל בודד ומרבדי דשא מזמנים פינת מנוחה חלומית. מעט במורד האפיק מעיין נוסף נובע וממלא בריכה קטנה ונעימה, זהו עין אל חוור.

הידעת? מעיינות נחל קנה.

מעיינות נחל קנה מרוכזים לאורך מקטע יחסית קצר ועולה השאלה איך מתרחש הדבר. הסיבה היא כי בנקודה זו חושף נחל קנה את שכבת סלע החוואר אשר נושאת על גביה את מי התהום ומונעת את זרימתם כלפי מטה. לכל אורך מקטע זה נובעים מי המעיינות של נחל קנה. סברה מעניינת אומרת כי שמו הקדום של הנחל בה לו מצמח הקנה אשר גדל תמיד ליד מקורות מים. והנה מסלע למעיין וממעיין לצמח הקנה אשר העניק לנחל את שמו המיוחד.

פעמיים חוצה הדרך את הנחל עד שנעבור למרגלות בית ערבי קטן מימין.

ממול הבית ומשמאל לשביל פרדס לימונים ושביל החוצה אותו עד אפיק הנחל שם מסתתרת בריכה טבעית ענקית אשר בימות החורף והאביב מלאה ומזמינה במיוחד.

סביבנו פרדסים נרחבים של רימונים, לימונים ושקדים אשר צורכים מים רבים ולכן נשתלו כאן בנחל. הפרדסים מטופחים ע"י כפריים ערביים מהכפר הקרוב – דיר איסתיא.

אנחנו ממשיכים להתגלגל עם השביל במורד הנחל.

תרימו את העיניים ותראו בראשי הגבעות משני צידי הנחל שורת ישובים יהודיים פורחים.

נופים ויקיר הצופים ממרומי הגדה הדרומית וקרני שומרון ומעלה שומרון המשקיפים ממרומי הגדה הצפונית של הנחל. כאן גם אפשר לראות קו צנורות הנמשך לכל אורכו של הנחל ומלווה אותנו. זהו חלק מפרוייקט השיקום האדיר של נחל קנה מביוב.

הידעת? שיקום נחל קנה.

במשך שנים רבות היה נחל קנה שם נרדף למקום מלוכלך ומזוהם בו הביוב זורם ללא הפרעה והריח המצחין מרחיק כל עובר אורח. במשך זמן רב היה נחל קנה לתעלת הביוב של כל ישובי האזור, יהודים וערבים כאחד. מי הנחל פגעו בחי, בצומח ובנחל כמוקד טבע לכל ישובי הסביבה. המים גם פגעו באקוויפר ההר וזיהמו אותו קשות. במהלך מורכב וגדול אשר החל בשנת 1999 נבנה קו מאסף לביוב בנחל ובו הוזרם הביוב אל מט"ש מרכזי. וכך במהלך אמיץ וראוי החזרנו את נחל קנה אל הטבע. עד ימינו ניתן להבחין בכתמים ריקים מצמחייה על פני המדרונות אשר נותרו מזרימת הביוב.

500 מ' לאחר שעברנו את הבית הערבי נגיע לצומת שבילים ובה עצים וספסלי פיקניק. השביל הכחול הפונה ימינה מטפס אל הישוב קרני שומרון והשביל המסומן שחור ממשיך במורד הנחל ואנחנו איתו. 700 מ' לאחר הצומת מחכה לנו בריכת הצבים הגדולה. בין הצומת לבריכה נחצה את הנחל 3 פעמים ומיד לאחר החצייה השלישית נביט ימינה ונפגוש את הבריכה.

בצמוד לבריכה נובע עין תנור מתוך כוך קטן בסלע והוא שמעניק לבריכה את מימיה. בבריכה חיים צבי נחלים ביישנים ואם הגעתם בעונה הנכונה רחצה בבריכה היא רעיון מצוין.

מכאן ממשיך השביל במורד הנחל עוד כ 2 ק"מ עד צומת הפנייה ימינה אל כפר קרע ומעלה שומרון.

מקטע זה של הנחל גדוש בחורש טבעי המכסה את המדרונות ועצים גדולים ומזמינים הגדלים בסמוך לאפיקו. מוזמנים לבחור לכם עץ, לשכב בצילו ולשקוע בתנומה ענוגה.

הידעת? החורש הים-תיכוני במערב השומרון.

אם היינו זוכים לקבל הצצה לרגע על הרי שומרון לפני כ 3000 שנים היינו רואים מחזה מדהים! מרחבים אדירים וצפופים של חורש צפוף צפוף ממש כמו בגליל העליון כיום. נוף זה כמעט ונעלם מהר שומרון בעיקר בגלל התיישבות האדם בהר. כריתה, רעייה ושריפות כילו אט אט את המרחבים העצומים והשאירו שרידים דלים של פאר העבר. רמז מרתק על קורותיו של ההר בימי ההתנחלות אנו מקבלים בספר יהושע. "ַיְדַבְּרוּ בְּנֵי יוֹסֵף אֶת יְהוֹשֻׁעַ לֵאמֹר מַדּוּעַ נָתַתָּה לִּי נַחֲלָה גּוֹרָל אֶחָד וְחֶבֶל אֶחָד וַאֲנִי עַם רָב עַד אֲשֶׁר עַד כֹּה בֵּרְכַנִי יְהוָה".

טענה מוזרה טוענים שבטי אפרים ומנשה כלפי יהושע. שטח נחלתם קטן??? והרי נחלתם משתרעת מבית אל בדרום ועד עמק יזרעאל בצפון. אלא שנחלתם כפי שספרנו היתה גדולה אך מיוערת כולה בחורש צפוף! עונה להם יהושע תשובה מדהימה. "וַיֹּאמֶר אֲלֵיהֶם יְהוֹשֻׁעַ אִם עַם רַב אַתָּה עֲלֵה לְךָ הַיַּעְרָה וּבֵרֵאתָ לְךָ שָׁם בְּאֶרֶץ הַפְּרִזִּי וְהָרְפָאִים כִּי אָץ לְךָ הַר אֶפְרָיִם". אומר להם יהושע: אתם עם רב? אז קדימה תתחילו לעבוד! כירתו את היערות ותגלו איזו נחלה פורייה קיבלתם. ואנו כאן בתוך נחל קנה אשר היה הגבול בין שתי נחלות השבטים פוגשים את שרידיו של היער הגדול אותו פגשו בני יוסף כאן בהר הטוב הזה.

בצומת זו נפנה ימינה ונמשיך עם הסימון השחור. כאן אנו עוזבים את ערוץ נחל קנה. 500 מ' לאחר הפנייה נגיע לצומת נוספת. השביל הראשי ממשיך ומטפס בערוץ צפונה עד שער מעלה שומרון ואנחנו נפנה כאן שמאלה ונעפיל אל תצפית נחל קנה בגבעת אל-מתן.

רגע לפני שנתחיל לטפס נחפש מימין לצומת בקיר המצוק את עין קרע היפה. זהו מעיין קטן המשמש עד היום כמקור המים של כפריר קטן בשם כפר קרע היושב כאן על השלוחה. כפר זה יושב על חורבה גדולה מימי התקופה הרומית ואילך. ממצאים מעניינים משלל תקופות התגלו במקום. כיום גרות בכפר מס' משפחות מכפר ת'ולת הסמוך.

אנו מטפסים כעת דרומה אל גבעת אל-מתן אשר יושבת על קצה השלוחה הצרה המשקיפה על נחל קנה תחתון.

מהשביל ההיקפי הדרומי של הגבעה נשקיף בפעם האחרונה על היפה בנחלים אשר היה לנו לבית. וכאן אל מול נוף נחל קנה עולות המילים מעצמן "אלי אלי, שלא ייגמר לעולם..."

הידעת? – מערת קנה.

מערות רבות יש סביב נחל קנה אך המיוחדת שבהן היא מערת קנה השוכנת 2 ק"מ דרומה מאיתנו. המערה משופעת בנטיפים וזקיפים אדירים ויופייה גדול מאוד! אך פרסומה בה לה בזכות ממצא נדיר ויחודי שהתגלה בה בשנת 1987. ביומה האחרון של החפירה הארכיאולוגית במערה התגלו 8 טבעות זהב מרהיבות עין במשקל כולל של ק"ג זהב! הטבעות מתוארכות לתקופה הכלכוליתית אז ככל הנראה שימשה המערה לקבורה. זהו ממצא הזהב הקדום ביותר שהתגלה במזרח התיכון ומהקדומים בעולם. הטבעות אשר שימשו ככל הנראה למסחר מוצגות כיום בכבוד רב במוזיאון ישראל.

מכאן נחזור על עקבותינו ניסע כ 3 ק"מ על הכביש המסתיים בשער הישוב מעלה שומרון.

שווה ביקור במעלה שומרון! – החווה בכפר.

ניפגש בשבילי ההר הטוב!

תודה לשובי מנהל מחלקת תיירות ותוכן - מועצה אזורית שומרון.

תודה למחלקת תיירות שומרון ויהושע כרמל.